1_DSC6829 4_DSC8040 _DSC3339 _DSC3442 _Z1M1269 _Z1M5244 _Z1M5355

Resultat Svenstavik 4/8 2018


BISBest In Show Domare: Outi Piisi-Putta
1 Saluki C.I.B. EE CH FI & NORD UCH FI V-15 SE V-16 Husniya Har Kala Rachi

BIS22 Whippet C.I.B. DK, NO & SE UCH DK V-16 SE V-12 Courtborne Hera

BIS33 Italiensk vinthund NO & SE UCH Yebelli's Nike

BIS44 Faraohund DK, FI, NO, SE & NORD UCH EE CH NO V-17 SE VCH Antefa's Xerox

BIS babyBIS-baby Domare: Outi Piisi-Putta
1 Italiensk vinthund Arkita's Wizzavi

BIS2 baby2 Whippet Nemaz Problemaz Just Follow Me

BIS3 baby3 Faraohund Antefa's Zmeagol

BIS valpBIS-valp Domare: Outi Piisi-Putta
1 Whippet Shahnadir One Vision

2 Skotsk hjorthund Lawtons Eqvintana Edahalia

BIS3 valp3 Podengo portugues, liso/pequeno Müslis Noja

BIS4 valp4 Saluki Al Bhazim Gilah Godiva

BIS juniorBIS-junior Domare: Ingela Kyrklund
1 Afghanhund Esbelto's It Is A Dream Team

BIS2 junior2 Faraohund Kin-Chin Red Fortuneteller

BIS3 junior3 Whippet Jalessas Excelsior

BIS4 junior4 Saluki Ritzas Uldwayna

BIS unghundBIS-unghund Domare: Ingela Kyrklund
1 Afghanhund DK JV-17 JWW-17 Esbelto's Coco Chanel

BIS bruksBIS-bruksklass Domare: Outi Piisi-Putta
1 Saluki DK & NO UCH Sinaxs Chamsin

BIS2 bruks2 Whippet SE VCH Ashby

BIS3 bruks3 Borzoi NO & SE LCCH Lynx She Is Shining

BIS veteranBIS-veteran Domare: Outi Piisi-Putta
1 Saluki C.I.B. EE CH FI & NORD UCH FI V-15 SE V-16 Husniya Har Kala Rachi

BIS2 veteran2 Whippet C.I.B. DK, NO & SE UCH DK V-16 SE V-12 Courtborne Hera

BIS3 veteran3 Podengo portugues, liso/pequeno C.I.B. FI & NORD UCH EE CH NO V-11 NO VV-17
NORD JV-10 NORD V-10 SE V-12 SE VCH SE VV-17 Faidros Adorigo

BIS4 veteran4 Podengo portugues, cerdoso/pequeno NO & SE AG(HOPP)CH NO AGCH NO & SE UCH Gerseme's Coquette Caramia

BIS uppfodareBIS-uppfödargrupp Domare: Ingela Kyrklund
1 Whippet Kennel Twyborn
2 Afghanhund Kennel Esbelto’s

Barn med hund Domare: Jörgen Oinonen
1:or Emelia – Lila, Podengo portugues, cerdoso/pequeno 
och Elsa – Ådi, Podengo portugues, liso/pequeno 

BIS-Par Domare: Ingela Kyrklund
1 Whippet Ch Twyborn Big Ben & Ch Twyborn Jeanne d'Arc
2 Faraohund Ch Kin-Chin Red She's The One & Ch Kin-Chin Red My Beautiful Reward
3 Whippet Nemaz Problemaz Just Follow Me & Nemaz Problemaz Bigbadaboom
4 Faraohund Ch Antefa's Xerox & Antefa's Yassassin

AFGHANHUND (5+4) Domare: Outi Piisi-Putta
BH-1, BIR SE UCH Jangel's I Temptation
BH-2, cert Esbelto's It Is A Dream Team
BH-3 DK, FI, NO & SE UCH Esbelto's I'm Worth The Wait
BT-1, cert, BIM DK JV-17 JWW-17 Esbelto's Coco Chanel
BT-2 NO & SE UCH Esbelto's Norway's Picture Perfect
BIR-junior Esbelto's It Is A Dream Team
BIR-unghund DK JV-17 JWW-17 Esbelto's Coco Chanel
BIR-uppfödare Kennel Esbelto’s

BORZOI (5+2) Domare: Outi Piisi-Putta
BH-1, BIR C.I.B. EE & LV CH FI JV-15 FI, NO & SE UCH Borscana Fortran
BIR-bruks NO & SE LCCH Lynx She Is Shining

FARAOHUND (2+4) (1+0 baby) Domare: Outi Piisi-Putta
BH-1, BIR DK, FI, NO, SE & NORD UCH EE CH NO V-17 SE VCH Antefa's Xerox
BT-1, cert, BIM Antefa's Yassassin
BT-2 NORD UCH Kin-Chin Red My Beautiful Reward
BIR-baby Antefa's Zmeagol
BIR-junior Kin-Chin Red Fortuneteller

IRLÄNDSK VARGHUND (1+3) Domare: Outi Piisi-Putta
BH-1, BIM NO JV-16 NORD UCH SE JV-16 Knallåsen's Sixten
BT-1, BIR C.I.B. DK V-16 SE, DK & NO UCH NO V-17 SE V-17 Scintillas Europa

ITALIENSK VINTHUND (0+7, 0+6 deltog) (0+3 baby) Domare: Outi Piisi-Putta
BT-1, BIR NO & SE UCH Yebelli's Nike
BT-2 SE JV-16 SE UCH SE V-16 Arkita's Tyzzana
BT-3 SE UCH Nitusch Harmonie
BT-4, cert Nitusch Habanera
BIR-baby Arkita's Wizzavi

PODENGO PORTUGUES, cerdoso/pequeño (0+2) Domare: Outi Piisi-Putta
BIR-veteran NO & SE AG(HOPP)CH NO AGCH NO & SE UCH Gerseme's Coquette Caramia

PODENGO PORTUGUES, liso/pequeno (3+2, 1+1 deltog) (0+1 valp)
Domare: Outi Piisi-Putta
BH-1, BIM C.I.B. FI & NORD UCH EE CH NO V-11 NO VV-17 NORD JV-10 NORD V-10 SE V-12
SE VCH SE VV-17 Faidros Adorigo
BT-1, cert, BIR Bellomis Believe It Or Not
BIR-valp Müslis Noja
BIR-junior Bellomis Believe It Or Not
BIR-veteran Multi Ch Multi V Faidros Adorigo

SALUKI (12+11, 11+10 deltog) (0+1 valp) Domare: Outi Piisi-Putta
BH-1, BIM SE UCH Badavie Voice Of The Future
BH-2, cert, championat DK & NO UCH Sinaxs Chamsin
BT-1, BIR C.I.B. EE CH FI & NORD UCH FI V-15 SE V-16 Husniya Har Kala Rachi
BT-2 SE UCH Majo's Dark And Delicious
BT-3, cert Adnil's Running Is Amazing
BT-4 SE UCH Matanah's Ayelet Bat Tsemah
Reservcert Husniya's Aaleyah
BIR-valp Al Bhazim Gilah Godiva
BIR-junior Ritzas Uldwayna
BIR-veteran Multi Ch Husniya Har Kala Rachi
BIM-veteran Ibriz Dahrius

SKOTSK HJORTHUND (3+2) (1+1 valp) Domare: Ingela Kyrklund
BH-1, BIM EE CH FI, NO & SE UCH NORD JV-15 NORD V-15 Necesse's Barba
BH-2, cert Vaikonniemen Elegant Like Scrappy
BT-1, BIR NO & SE UCH St Finnian Gaia
BT-2, cert Askhults Evanna Mckenty
BIR-valp Lawtons Eqvintana Edahalia
BIM-valp Lawtons Equifax Exploria
BIR-junior Vaikonniemen Elegant Like Scrappy

WHIPPET (18+37, 16+33 deltog) (2+4 baby, 2+3 deltog) (0+6 valp, 0+5 deltog) Domare: Ingela Kyrklund
BH-1, BIM C.I.B. FI & NORD UCH NO V-12 SE V-12 SE VV-16 Twyborn Big Ben
BH-2, cert Jalessas Do You Love Me
BH-3 SE UCH Za'Potocky's Tor
BH-4 SE UCH Burnt Sienna Piano
Reservcert Za'Potocky's Standing Ovation
BT-1, BIR C.I.B. DK, NO & SE UCH DK V-16 SE V-12 Courtborne Hera
BT-2 FI & SE UCH Play A While Roseland
BT-3 C.I.B. DK, FI, NO & SE UCH EUW-15 FI V-15 Shottii
BT-4, cert Courtborne Vikings-Lava
Reservcert SE VCH Ashby
BIR-baby Nemaz Problemaz Just Follow Me
BIM-baby Medali The Northern Future
BIR-valp Shahnadir One Vision
BIR-junior Jalessas Excelsior
BIM-junior Snöbollen's Autumn Needle Tin
BIR-unghund Tappinskis Xtra Ordinary Girl
BIM-unghund Wolf Tone Asterix
BIR-bruks SE VCH Ashby
BIM-bruks FI & SE UCH SE VCH Chase Me Ace Of Spades
BIR-veteran C.I.B. DK, NO & SE UCH DK V-16 SE V-12 Courtborne Hera
BIM-veteran C.I.B. FI & NORD UCH NO V-12 SE V-12 SE VV-16 Twyborn Big Ben
BIR-uppfödare Kennel Twyborn

Agria Logo SVE RGB

Agria Logo SVE RGB

Agria Logo SVE RGB

Agria Logo SVE RGB

Agria Logo SVE RGB

Agria Logo SVE RGB

Agria Logo SVE RGB