1_DSC6829 4_DSC8040 _DSC3339 _DSC3442 _Z1M1269 _Z1M5244 _Z1M5355

Resultat Svenstavik 5/8 2017

Domare: Säde Hohteri, Finland & Anette Edlander, Sverige
Foton: Jörgen Oinonen & Randi Juliusen

BIS 1 4Best In Show Domare: Säde Hohteri
1 Saluki NO & SE UCH Sinaxs Damali
2 Afghanhund DK & SE UCH SE V-16 Mandinah Kismet
3 Faraohund SE UCH SE VCH Antefa's Xerox
4 Whippet DK, NO & SE UCH NO V-14 NORD V-14 Courtborne Sagittarius

Baby 4 6 manBIS-baby Domare: Säde Hohteri
1 Whippet Carry On Twice Double You
2 Galgo español Magh Itha’s Belinda
3 Irländsk varghund Magh Itha’s Jason
4 Borzooi Borscana Stierni


Valp 6 9 manBIS-valp Domare: Säde Hohteri
1 Afghanhund Esbelto’s Coco Chanel
2 Whippet Wolf Tone Asterix


JuniorBIS-junior Domare: Anette Edlander
1 Afghanhund Gold’n Copper Fourfive Seconds
2 Saluki Adnil’s Running Is Amazing
3 Greyhound Blancmange Mist
4 Podengo portugues, liso/pequeno Tappinskis Expensive Girl


UnghundBIS-unghund Domare: Anette Edlander
1 Whippet Medali Playing On More Time
2 Saluki SE JV-16 Mala’s Amal Amir Arijan Ibn Jato
3 Greyhound Estet Classic Cashmere
4 Borzoi Kozlowski’s Rhinestone Mysterious


BruksklassBIS-bruksklass Domare: Säde Hohteri
1 Saluki NORD JV-10 Mehr Angiz Shimal Nasir
2 Whippet Zadiyads Givenchy


VeteranBIS-veteran Domare: Säde Hohteri
1 Afghanhund DK & SE UCH SE VV-16 Jangel's Top Model
2 Saluki C.I.B. DK & NORD UCH DK VV-16 RU, BY, EE, LT & LV CH NO V-10-16 NO VV-16 NORD V-16 WW-14 Al Wathba Bahram Al Nadir
3 Whippet C.I.B. FI & NORD UCH NO V-12 SE V-12 SE VV-16 Twyborn Big Ben
4 Galgo espanñol C.I.B. C.I.B.P. EE, NO & NORD LCCH NORD & DK UCH Hot Isle Alejandra


AvelsklassBIS-avelsgrupp Domare: Anette Edlander
1 Whippet C.I.B. DK & SE UCH EE CH SE JV-13 SE VCH Adagio Olive Drab
2 Saluki INT & NORD UCH Courtborne Sinaxs Antilla


UppfodareBIS-uppfödargrupp Domare: Anette Edlander
1 Saluki Kennel Sinaxs
2 Borzoi Kennel Kozlowski’s
3 Whippet Kennel Zadiyads

ParklassBIS-Par Domare: Anette Edlander
1 Whippet Zadiyads Heritage & Zadiyads Holygrace

Barn med hundBarn med hund Domare: Linnéa Johansson
1:a Engla – Milano, whippet
2:or Allie – Frans, whippet
Max – Anna, whippet

AFGHANHUND (9+9, 9+8 deltog) (0+2 valpar) Domare: Säde Hohteri
BH-1, BIR DK & SE UCH SE V-16 Mandinah Kismet
BH-2, cert SE JV-16 Temper Song Of Songs
BH-3, reservcert Gold'n Copper Mr Valentine
BH-4 C.I.B. SE, FI & NORD UCH EE & LV CH SEJV-12 SELCCH PLV-15 Celestian I Want It All
BT-1, BIM DK & SE UCH SE VV-16 Jangel's Top Model
BT-2 DK, NO & SE UCH Orientalwind's Náschia
BT-3, cert Gold'n Copper Fourfive Seconds
BT-4, reservcert Gold'n Copper Queen Of The Night
BIR-valp Esbelto's Coco Chanel
BIR-junior Gold'n Copper Fourfive Seconds
BIR-unghund SE JV-16 Temper Song Of Songs
BIM-unghund Temper Witch Of Endor
BIR-veteran DK & SE UCH SE VV-16 Jangel's Top Model
BIM-veteran DK & SE UCH Moorflower's Capolavoro

BORZOI (5+6, 2+6 deltog) (3+1 baby, 1+1 deltog) Domare: Säde Hohteri
BH-1, BIM SE UCH Kazar Wahid
BH-2, cert Kozlowski's Rhinestone Mysterious
BT-1, BIR NO JV-16 NO V-16 SE UCH Sylvan Elance Summerlane Spellbound
BT-2, cert, championat Kozlowski's Mandragora
BT-3, reservcert Kozlowski's Rhinestone Silhouette
BT-4 Afterglow Leyas
BIR-valp Borscana Stierni
BIM-valp Farma
BIR-junior Afterglow Leyas
BIR-unghund Kozlowski's Rhinestone Mysterious
BIM-unghund Kozlowski's Rhinestone Silhouette
BIR-uppfödare Kennel Kozlowski’s

FARAOHUND (2+1, 1+1 deltog) (0+1 baby) Domare: Arne Foss
BH-1, BIR SE UCH SE VCH Antefa's Xerox
BT-1, cert, BIM Antefa's Yosofin
BIR-baby Bazinga Dragoness At Ezhar
BIR-junior Antefa's Yosofin

GALGO ESPAÑOL (1+2) Domare: Säde Hohteri & (0+1 baby) Domare: Arne Foss
BH-1, BIM DK, FI, NO & SE UCH DK V-16 NORD JV-15 SE V-16 Randeros Melquiades
BT-1, BIR C.I.B. EE CH DK, FI, NO & SE UCH Hot Isle Felicita
BT-2 C.I.B. C.I.B.P. EE, NO & NORD LCCH NORD & DK UCH Hot Isle Alejandra
BIR-baby Magh Itha's Belinda

GREYHOUND (0+2) Domare: Arne Foss
BT-1, cert, BIR Blancmange Mist
BT-2, reservcert Estet Classic Cashmere
BIR-junior Blancmange Mist
BIR-unghund Estet Classic Cashmere

IRLÄNDSK VARGHUND (1+5, 0+5 deltog) (1+1 baby) Domare: Anette Edlander
BT-1, cert, championat, BIR FI UCH Carel Wolf Blanka
BT-2, reservcert Knallåsen's Qajsa
BT-3 NO & SE UCH SE JV-14 Magh Itha's Inanna
BIR-baby Magh Itha's Jason
BIM-baby Magh Itha's Ariadne

ITALIENSK VINTHUND (4+4) Domare: Säde Hohteri
BH-1, BIR Corrino Forum Romanum
BH-2 NORD UCH Yebelli's Kharim
BH-3, cert Albioli Rami
BT-1, cert, BIM Dogcastle's Chervil
BT-2, reservcert SE JV-16 SE V-16 Arkita's Tyzzana
BT-3 Qvickelyckans Dexta
BT-4 Dervisch Little Miss Sunshine
BIR-junior Albioli Rami
BIM-junior Dervisch Little Miss Sunshine
BIR-unghund Dogcastle's Chervil

PODENGO PORTUGUES, liso/pequeno (1+1) Domare: Arne Foss
BT-1, cert, BIR Tappinskis Expensive Girl

SALUKI (19+15, 17+13 deltog) Domare: Säde Hohteri
BH-1, BIM DK, NO & SE UCH Sinaxs Damir
BH-2 C.I.B. DK & NORD UCH DK VV-16 RU, BY, EE, LT & LV CH NO V-10-16 NO VV-16 NORD V-16 WW-14 Al Wathba Bahram Al Nadir
BH-3 CZ, EE & RU CH FI, NO & SE UCH SE JV-13 Salgrey's Dream Khan
BH-4 DK JV-16 DK V-16 NO JV-16 NORD JV-16 Dhawati Batal Rigel
Cert SE JV-16 Mala's Amal Amir Arijan Ibn Jato
Reservcert NO JV-14 NO UCH Matanah's Boaz
BT-1, BIR NO & SE UCH Sinaxs Damali
BT-2 DK, NO & SE UCH Sinaxs Caliana
BT-3 INT & NORD UCH Courtborne Sinaxs Antilla
BT-4, cert Persian Dragon Ambrosia
Reservcert Adnil's Running Is Amazing
BIR-junior Adnil's Running Is Amazing
BIM-junior Adnil's Running Is Awesome
BIR-unghund SE JV-16 Mala's Amal Amir Arijan Ibn Jato
BIR-bruks NORD JV-10 Mehr Angiz Shimal Nasir
BIR-veteran Multi Ch Wathba Bahram Al Nadir
BIM-veteran INT & NORD UCH Courtborne Sinaxs Antilla
BIR-avel INT & NORD UCH Courtborne Sinaxs Antilla
BIR-uppfödare Kennel Sinaxs

SKOTSK HJORTHUND (1+2) Domare: Arne Foss
BT-1, BIR St Finnian Gaia
BT-2, cert Lilac Wind Minoenne
BIR-unghund Lilac Wind Minoenne
BIM-unghund Murray Field's Benjamin N Arte

WHIPPET (26+38, 26+36 deltog) (1+1 baby, 2+2 valp) Domare: Anette Edlander
BH-1, BIM C.I.B. FI & NORD UCH NO V-12 SE V-12 SE VV-16 Twyborn Big Ben
BH-2 C.I.B. DK, FI, NO & SE UCH GB CH Courtborne Sheldon
BH-3, cert DK JV-16 NO JV-16 Courtborne Shiva
BH-4 NO & SE UCH Tappinskis French Fashion
BT-1, BIR DK, NO & SE UCH NO V-14 NORD V-14 Courtborne Sagittarius
BT-2, cert Medali A Star Is Born
BT-3, reservcert Medali Playing One More Time
BT-4 Zadiyads Hypnose
BIR-baby Carry On Twice Double You
BIM-baby Carry On All In
BIR-valp Wolf Tone Asterix
BIM-valp Allettes Hooked On A Feeling
BIR-junior Za'Potocky's Standing Ovation
BIM-junior Adagio Maiden Over
BIR-unghund Medali Playing One More Time
BIM-unghund DK JV-16 NO JV-16 Courtborne Shiva
BIR-bruks Zadiyads Givenchy
BIM-bruks C.I.B. NO JV-12 DK & NORD UCH Lancar Dream Dazzling Flash
BIR-veteran C.I.B. FI & NORD UCH NO V-12 SE V-12 SE VV-16 Twyborn Big Ben
BIM-veteran SE UCH Allettes T&T Sedona
BIR-avel C.I.B. DK & SE UCH EE CH SE JV-13 SE VCH Adagio Olive Drab
BIR-uppfödare Kennel Zadiyads

Agria Logo SVE RGB

Agria Logo SVE RGB

Agria Logo SVE RGB

Agria Logo SVE RGB

Agria Logo SVE RGB

Agria Logo SVE RGB

Agria Logo SVE RGB