1_DSC6829 4_DSC8040 _DSC3339 _DSC3442 _Z1M1269 _Z1M5244 _Z1M5355

Resultat SvVK Luleå 7/10 2000

 

FINALRESULTAT • RASRESULTAT
Domare Nils Molin, Sverige

okt00bis
BEST IN SHOW Int&NordCh Gold'n Copper Blue Print
(Ch Qamari's Rainbow Rider x Ch Xenopho Midnight Blue)
uppf & äg: Lena & Gunnar Johansson, Luleå

okt00bis2
BIS-2 SCh Air-Exhibit First Fire
(Ch Play a While Harvest-Ale x Ch Air-Exhibit Bright Beauty)
uppf & äg: Josefin Lampinen, Boden

okt00bis3
BIS-3 El Hamrah Riim-Sahir
(IntCh Khalils Sahir Ack-Taz-eet Schariar x IntCh El Hamrah Ganesha)
uppf: Pirjo Grönfors, Finland
äg: Madelene & Migelle Wikström, Råneå

okt00bis4
BIS-4 S&FinCh Jelistaz Handsome Hamlet
(Ch Jelistaz Gazinskij x Ch Jelistaz Fabulous Ferzeewa)
uppf: Susanna Holmberg & Stefan Söderberg, Västerås
äg: Maria & Håkan Johansson, Hortlax

okt00bis5
BIS-R FinCh Taikatassun Proffa
(Ch Jet's in the Headlines x Ch Jet's Mrs Dalloway
uppf: Jaana Laatto-Huvinen, Finland
äg: Mari Salonen & Minna Tönning, Finland

BIS VALP Hjortronblommas Gin Lemon, whippet
(IntCh Accent's Little Limerick x Ch Signum Guyana)
uppf: Anna-Lisa Pekkari, Skellefteå
äg: Mats-Owe Ingvarsson, Ursviken
2. Gold'n Copper Here Comes the Sun, afghanhund
3. Dabka's Abyadu, saluki
4. Graystone Magic, irländsk varghund
5. Al-Medjids Sadya Evilda, greyhound

BIS JUNIOR Faouziah's Ankhesunamun, faraohund
(IntCh Antefa's Jabbah-Kaa x Ch Farao Anubis Isis)
uppf: Anna Larsson, Sundbyberg
äg: Lotta Smedin, Stenhamra
2. Accent's Nice So Nice, whippet

BIS UNGHUND El Hamrah Riim-Sahir, saluki
(IntCh Khalils Sahir Ack-Taz-eet Schariar x IntCh El Hamrah Ganesha)
uppf: Pirjo Grönfors, Finland
äg: Madelene & Migelle Wikström, Råneå
2. Gold'n Copper For a Rainy Day, afghanhund
3. Kerslake Bonchalaz, skotsk hjorthund
4. Zimistraija Noblesse, borzoi

BIS VETERAN Int&NordCh Gold'n Copper Blue Print, afghanhund
(Ch Qamari's Rainbow Rider x Ch Xenopho Midnight Blue)
uppf & äg: Lena & Gunnar Johansson, Luleå
2. NordCh Khalils Puhaira Nabula, saluki

BIS UPPFÖDARGRUPP kennel Gold'n Copper, afghanhund
Lena & Gunnar Johansson, Luleå
2. Kennel Khalils, saluki, Elizabette Kallin-Forssberg & Bo Forssberg, Boden

 

RASRESULTAT  - skicka BIR/BIM-bild till webmaster [at] svvk.se

 

AFGHANHUND

 

BIR Int&NordCh Gold'n Copper Blue Print  BIM Gold'n Copper For a Rainy Day
CERT
BH-2 NordCh Gold'n Copper Demolition Man BT-2 S N&FinCh Exxos Daphne
BH-3 Gold'n Copper the Macallan
CERT
BT-3 Gold'n Copper Ice T
BH-4 Gold'n Copper Raining Cats and Dogs BT-4 Punapaulan Nasti
BH-R Gold'n Copper Earth Wind and Fire  BT-R Feeling Famous
BIR-valp 4-6 mån: Gold'n Copper Here Comes the Sun
BIR-valp 6-9 mån: Gold'n Copper Welcome Mr Blue
BIR-unghund: Gold'n Copper For a Rainy Day
BIR-veteran: Int&NordCh Gold'n Copper Blue Print
BIR-uppfödargrupp: kennel Gold'n Copper

 


 

AZAWAKH

 

BIR NordCh Mouli de Garde-Epée BIM -
BH-2 - BT-2 -
BH-3 -  BT-3 -
BH-4 - BT-4 -
BH-R - BT-R -

 


 

BORZOI

 

BIR S&FinCh Jelistaz Handsome Hamlet  BIM Zimistraija Noblesse           
CERT
BH-2 Zimistraija Nikolai
CERT
BT-2 -
BH-3 -  BT-3 -
BH-4 - BT-4 -
BH-R - BT-R -
BIR-unghund: Zimistraija Noblesse

 


 

    FARAOHUND

 

BIR Faouziah's Ankhesenamun
CERT
BIM -
BH-2 -  BT-2 -
BH-3 -  BT-3 -
BH-4 - BT-4 -
BH-R - BT-R -
BIR-junior: Faouziah's Ankhesenamun

 


 

    GALGO ESPANOL


BIM - BIR NordV-99 Ch Paramour Amour for Sure 
BH-2 - BT-2 Paramour Aflame in Game
CERT
BH-3 - BT-3 -
BH-4 - BT-4 -
BH-R - BT-R -




GREYHOUND


BIR FinCh Taikatassun Proffa
CERT CHAMPIONAT
BIM - 
BH-2 Int&NordCh FinV-99 Sobers Zepher BT-2 -
BH-3 - BT-3 -
BH-4 - BT-4 -
BH-R - BT-R -
 BIR-valp: Al-Medjids Sadya Evilda




IRLÄNDSK VARGHUND


BIM Caramount Stenkol
CERT
BIR SCh Sol-Wa-Dalen's Evita 
BH-2 - BT-2 SCh Hoarystock's Charming-Cassie
BH-3 - BT-3 -
BH-4 - BT-4 -
BH-R - BT-R -
BIR-valp: Graystone Magic




  ITALIENSK VINTHUND
 

BIR SCh Exess Rubens BIM Int S&NCh Dervisch A Midsummer Night's Dream 
BH-2 - BT-2 Taikatytön Yönprinsessa
CERT
BH-3 - BT-3 -
BH-4 - BT-4 -
BH-R - BT-R -
BIR-unghund: Taikatytön Yönprinsessa



   SALUKI

 

BIR El Hamrah Riim-Sahir
CERT
BIM Int&NordCh NV-95 SV-97, 98, 99 Badavie Illuin
BH-2 Shafaq Khan-Qari Khama'l BT-2 S&FinCh Khalils Basariya
BH-3 - BT-3 SCh Khalils Gaziya Gabas
BH-4 - BT-4 NordCh Khalils Puhaira Nabula
BH-R - BT-R SCh Khalils Dakila L-lail
CERT Khalils Hiba Bint Siyana Scherazade
BIR-valp 4-6 mån: Dabka's Asyadu
BIR-valp 6-9 mån: Badavie Sirion
BIR-veteran: NordCh Khalils Puhaira Nabula
BIR-uppfödargrupp: kennel Khalils

 


 

   SKOTSK HJORTHUND

 

BIR FinCh Loch Beltrane Braveheart    
CERT CHAMPIONAT
BIM -
BH-2 Kerslake Bonchalaz BT-2 -
BH-3 - BT-3 -
BH-4 - BT-4 - 
BH-R - BT-R -
BIR-unghund: Kerslake Bonchalaz 

 


 


WHIPPET

 

BIR SCh Air-Exhibit First Fire BIM SCh Carry On Bordeaux
BH-2 Int&Nord Ch Accent's Little Limerick BT-2 Pipsqueak Dream Catcher
CERT
BH-3 SCh Carry On Pastrami BT-3 Accent's Nice so Nice
BH-4 SCh Carry On the Name of the Game BT-4 Airescot Bonnie Maid
BH-R SCh Peperone Personal Effect BT-R -
CERT Albicans Fabulist
BIR-valp 4-6 mån: Hjortronblommas Gin Lemon
BIR-valp 6-9 mån: Vinddragets Artic Tiger
BIR-junior: Accent's Nice so Nice
BIR-unghund: Pipsqueak Dream Catcher

 


Agria Logo SVE RGB

Agria Logo SVE RGB

Agria Logo SVE RGB

Agria Logo SVE RGB

Agria Logo SVE RGB

Agria Logo SVE RGB

Agria Logo SVE RGB