1_DSC6829 4_DSC8040 _DSC3339 _DSC3442 _Z1M1269 _Z1M5244 _Z1M5355

Resultat SvVK Luleå 19/7 2002

 

FINALRESULTAT • RASRESULTAT
Domare Helma Quaritsch-Fricke

juli02bis
BEST IN SHOW SCh Hoarystock's Dancing Deidra
(SCh Caramount Lord of All x SCh Hoarystock's Bothnia-Belle)
uppf & äg: Susanne Rönnberg, Ånäset

juli02bis2
BIS-2 Gold'n Copper Blue Ice
(Int&NordCh A'rosafan Bluetime Print x NordCh Gold'n Copper Have an Ice Day)
uppf: Lena & Gunnar Johansson, Luleå
äg: Åsa Tano, Kiruna

BIS-3 S&NCh WW-02 Khalils Gamida
(S&FinCh Khalils Durani Daqiq x SCh Khalils Changrila)
uppf & äg: Elizabette Kallin-Forssberg & Bo Forssberg, Boden

BIS-4 Int&NordCh Azravis Galaxie Starliner
(Int N&SCh Gulds Tawny Topstar x N&SCh Azravis Gemme)
uppf: Beate Kristin Schultz, Norge
äg: Jarle & Evy Jörgensen, Norge

BIS-R SCh Air-Exhibit First Fire
(SCh Play a While Harvest-Ale x SCh Air-Exhibit Bright Beauty)
uppf & äg: Josefin Lampinen, Harads

BIS VETERAN NordCh Khalils Siyana Scheherazade
(S&NCh Khalils Maghreb Schariar x SCh Khalils Al Kudaira Bint Ibiza)
uppf: Elizabette Kallin-Forssberg & Bo Forssberg, Boden
äg: Asta Huhtanen, Boden
2. Int&NordCh Gold'n Copper Blue Print, afghanhund

BIS UPPFÖDARGRUPP Kennel Zimistraija, Monika Willman, Karlstad

 

RASRESULTAT - skicka gärna BIR/BIM bild till webmaster [at] svvk.se

 

AFGHANHUND

 

BIM Awbari Between T'Sheets
CERT
BIR Gold'n Copper Blue Ice
CERT
BH-2 NordCh Gold'n Copper Power Play BT-2 SCh Chance Cold Champagne 
BH-3 NordCh Gold'n Copper Demolition Man  BT-3 Punapaulan Sultsina
BH-4 Int&NordCh Gold'n Copper Blue Print BT-4 Punapaulan Nasti
BH-R Gold'n Copper Sunrise  BT-R Sheralji Magnolia Magic
BIR-valp: Summerstorms Back to Basic
BIR-veteran: Int&NordCh Gold'n Copper Blue Print

 


 

AZAWAKH

 

BIR S Fin N&DkCh Mouli de Garde-Epée BIM -
BH-2 - BT-2 -
BH-3 -  BT-3 -
BH-4 - BT-4 -
BH-R - BT-R -

 


 

BORZOI

 

BIM S&NCh Zimistraija Navajo BIR Zimistraija Kampari
BH-2 Zimistraija Kenzo
CERT CHAMPIONAT
BT-2 SCh Zimistraija Noblesse
BH-3 Zimistraija Krim  BT-3 -
BH-4 - BT-4 -
BH-R - BT-R -
BIR-uppfödargrupp: Kennel Zimistraija

 


 

CHART POLSKI

 

BIR NordCh Eramus Marek BIM 
BH-2 -  BT-2 -
BH-3 - BT-3 -
BH-4 - BT-4 -
BH-R - BT-R -

 


 

  GREYHOUND

 

BIM - BIR Int&NordCh Azravis Galaxie Starliner
BH-2 - BT-2 Int&NordCh Titras Ice Pearl
BH-3 - BT-3 Aravis La Comtesse
CERT
BH-4 - BT-4 -
BH-R - BT-R -
BIR-valp: Showline Silent Wish
BIR-junior: Top-Flight Trophy's Flying Beauty
BIR-veteran: Int&NordCh Titras Ice Pearl

 


 

IRLÄNDSK VARGHUND

BIM - BIR Hoarystock's Dancing Deidra
BH-2 - BT-2 -
BH-3 - BT-3 -
BH-4 - BT-4 -
BH-R - BT-R -
BIR-valp: Hoarystock's Exclusive Erina 




 ITALIENSK VINTHUND

BIR Rashikas Calimero
CERT
BIM -
BH-2 Int S&NCh Dervisch Con Passione BT-2 -
BH-3 SCh Exess Timon BT-3 - 
BH-4 SCh Exess Rubens BT-4 -
BH-R - BT-R -
BIR-junior: Rashikas Calimero
BIR-veteran: Int S&NCh Dervisch Con Passione




  SALUKI

 

BIM Khalils Jayyas
CERT
BIR S&NCh WW-02 Khalils Gamida 
BH-2 SCh Khalils Jaham BT-2 NordCh Khalils Siyana Scheherazade 
BH-3 SCh Khalils Bairaqdar Jalal BT-3 Al Dabaran Zala
CERT
BH-4 Shamali Fahl al Filistini BT-4 Dabka's Asjadiy
BH-R Sedeki Lale Zar BT-R Khalils Hiba Bint Siyana Scherazade
BIR-valp: Dabka's Baashiq
BIR-veteran: NordCh Khalils Siyana Scheherazade

 


 

SKOTSK HJORTHUND

 

BIR Mycroft's Jago Jagarro
CERT CHAMPIONAT
BIM Manticorns Fredrika
CERT
BH-2 - BT-2 -
BH-3 -  BT-3 -
BH-4 - BT-4 - 
BH-R - BT-R -

 


 

 
SLOUGHI

BIM - BIR Intissar's Ghania
CERT
BH-2 - BT-2 -
BH-3 -  BT-3 -
BH-4 - BT-4 - 
BH-R - BT-R -



 
WHIPPET

 

BIR SCh Air-Exhibit First Fire BIM SCh Hjortronblommas Gin Kelly
BH-2 Macawe Mediant
CERT
BT-2 Air-Exhibit Fair Fay
CERT
BH-3 Frifarts Gaute BT-3 Air-Exhibit Garish Girl
BH-4 Carry On Feliciano BT-4 Accent's Nice So Nice
BH-R Int&NordCh Accent's Little Limerick BT-R Macawe Miss Tique
BIR-valp: Play a While Blå Tåget

 


Agria Logo SVE RGB

Agria Logo SVE RGB

Agria Logo SVE RGB

Agria Logo SVE RGB

Agria Logo SVE RGB

Agria Logo SVE RGB

Agria Logo SVE RGB