1_DSC6829 4_DSC8040 _DSC3339 _DSC3442 _Z1M1269 _Z1M5244 _Z1M5355

Resultat SvVK Norra Svenstavik 220806
foto: Randi Juliussen & Siv-Berit Ingstad Strid

FINALTÄVLINGAR

BIS 1 Par
BIS-Par Domare: Markku Kipinä

1 Afghanhund Gold'n Copper No Justice & Gold'n Copper Just Pretending

BIS 2 Par
2 Sloughi Tillieville Tallulah Talks & Tillieville Umami

BIS 1 Baby
BIS-baby Domare: Markku Kipinä

1 Podengo portugues, liso/pequeno Eximus Vis X For E-H Nyxa

BIS 2 Baby
2 Saluki Adnil’s Starlight

BIS 3 Baby
3 Whippet Medali My Cinder Cloud

BIS 4 Baby
4 Italiensk vinthund Qvickelyckans Gottard af Svante

BIS 1 Valp
BIS-valp Domare: Markku Kipinä

1 Italiensk vinthund House Of Cards Queen Of Dreams

BIS 1 Junior
BIS-junior Domare: Markku Kipinä

1 Whippet Skräddaregårdens Xante Zalza

BIS 2 Junior
2 Borzoi Undimon Lovisa Ulrika

BIS 3 Junior
3 Skotsk Hjorthund Undimoon Fiona

BIS 1 Unghund
BIS-unghund Domare: Markku Kipinä

1 Saluki Dénia Z Tripu

BIS 2 Unghund
2 Whippet Khalibadh Famous Grouse

BIS 3 Unghund
3 Borzoi Bierioza’s Stanovoj

BIS 4 Unghund
4 Podengo portugues, liso/pequeno Sjöhaven’s Kamipod Calvin

BIS 1 Bruks
BIS-bruksklass Domare: Matti Tuominen

1 Saluki NO & SE LCCH Zadiyads Intenso

BIS 1 Par
BIS-veteran Domare: Matti Tuominen

1 Whippet Adagio Dawn To Dark

BIS 2 Veteran
2 Afghanhund NORD LCCH SE UCH SE VCH Vindaloo Magic U

BIS 3 Veteran
3 Borzoi SE LCCH Bierioza’s Cassiopeia

BIS 4 Veteran
4 Saluki C.I.B. C.I.B.P. C.I.C. NO & NORD UCH NORD LCCH Sadaqa Lazeez Al Alwan

BIS 1 Avel
BIS-avelsgrupp Domare: Matti Tuominen

1 Whippet DK & NORD UCH NO JV-12 Lancar Dream Dazzling Flash

BIS 2 Avel
2 Borzoi Bierioza’s Biela

BIS 1 Uppfödare
BIS-uppfödargrupp Domare: Matti Tuominen

1 Whippet Kennel Undimoon

BIS 2 Uppfödare
2 Borzoi Kennel Bierioza’s

BIS 3 Uppfödare
3 Saluki Kennel Sadaqa

BIS 1
Best In Show Domare: Matti Tuominen

1 Whippet NO UCH Play A While Bit För Bit

BIS 2
2 Skotsk hjorthund NO & SE UCH Lawtons Eqvintana Edahalia

BIS 3
3 Afghanhund Unstoppable Love The Zcoop

BIS 4
4 Podengo portugues, liso/pequeno Feuer Frei Makia

RASRESULTAT

AFGHANHUND (3+7, 2+6 deltog) Domare: Markku Kipinä
BT-1, BIR Unstoppable Love The Zcoop
BT-2 NORD LCCH SE UCH SE VCH Vindaloo Magic U
BT-3 SE UCH Back To U From Swift Rendum
BIR-unghund Gold'n Copper No Justice
BIR-veteran NORD LCCH SE UCH SE VCH Vindaloo Magic U

BORZOI (7+10, 6+9 deltog) (1+0 baby) Domare: Markku Kipinä
BH-1, cert, BIM Iorek’s Ezekiel
BH-2, R-cert Bierioza’s Stanovoj
BH-3 Bierioza’s Paj-Choj
BH-4 NO JV-20 NO UCH Lynx Mistral
BT-1, cert, BIR Borzowski’s Galaxy’s Glory
BT-2 Jelistaz Solid Topaz
BT-3, R-cert Bierioza’s Shkara
BT-4 Undimoon Lovisa Ulrika
BIR-baby Kämpenbergs Valiant At Shellpom
BIR-junior Undimoon Lovisa Ulrika
BIR-unghund Bierioza’s Stanovoj
BIM-unghund Bierioza’s Shkara
BIR-veteran SE LCCH Bierioza’s Cassiopeia
BIR-avel Bierioza’s Biela
BIR-uppfödare Kennel Bierioza’s

ITALIENSK VINTHUND (2+3) (1+0 baby) (0+1 valp) Domare: Matti Tuominen (vuxna) & Markku Kipinä (valpar)
BT-1, BIR SE UCH Yebelli’s Quila
BIR- baby Qvickelyckans Gottard af Svante
BIR-valp House Of Cards Queen Of Dreams

PODENGO PORTUGUES, liso/pequeno (1+3, 1+2 deltog) (0+1 baby) (0+1 valp)
Domare: Markku Kipinä
BH-1, cert, BIM Sjöhaven’s Kamipod Calvin
BT-1, cert, championat, BIR Feuer Frei Makia
BIR-baby Eximus Vis X For E-H Nyxa
BIR-unghund Sjöhaven’s Kamipod Calvin

SALUKI (11+13, 10+10 deltog) (0+5 baby, 0+4 deltog) Domare: Markku Kipinä
BH-1, BIR SE UCH Sadaqa Nazik Lulu
BH-2, cert, championat Badavie Emir
BH-3, R-cert Zadiyads Interlude
BT-1, BIM NO & SE UCH NORD JV-19 Majo's Ravishing Miracle
BT-2, cert Sadaqa Nimrah Hiyam
BT-3, R-cert Dénia Z Tripu
BIR-baby Adnil’s Starlight
BIR-unghund Dénia Z Tripu
BIR-bruks NO & SE LCCH Zadiyads Intenso
BIR-veteran C.I.B. C.I.B.P. C.I.C. NO & NORD UCH NORD LCCH Sadaqa Lazeez Al Alwan
BIR-uppfödare Kennel Sadaqa

SKOTSK HJORTHUND (0+2) Domare: Markku Kipinä
BT-1, BIR NO & SE UCH Lawtons Eqvintana Edahalia
BT-2, cert Undimoon Fiona
BIR-junior Undimoon Fiona

SLOUGHI (0+2) Domare: Markku Kipinä
BT-1, BIR Tillieville Tallulah Talks
BT-2 SE UCH Tillieville Umami

WHIPPET (27+45, 23+42 deltog) (1+2 baby) Domare: Matti Tuominen
BH-1, cert, championat, BIR NO UCH Play A While Bit För Bit
BH-2 DK & NORD UCH NO JV-12 Lancar Dream Dazzling Flash
BH-3, R-cert Villwhip’s Soul Of Shottii
BH-4 C.I.B. NO, SE & FI UCH LV CH Adagio Shimmering Blue
BT-1, cert, BIM Undimoon Desdemona
BT-2, R-cert Adagio Dawn To Dark
BT-3 Skräddaregårdens Xante Zalza
BT-4 Villwhip’s Hometown Glory
BIR-baby Medali My Cinder Cloud
BIM-baby Medali My White Mist
BIR-junior Skräddaregårdens Xante Zalza
BIM-junior Undimoon Videkvist
BIR-unghund Khalibad Famous Grouse
BIM-unghund Barolito’s Chelsea By Spencer
BIR-veteran Adagio Dawn To Dark
BIM-veteran DK & NORD UCH NO JV-12 Lancar Dream Dazzling Flash
BIR-avel DK & NORD UCH NO JV-12 Lancar Dream Dazzling Flash
BIR-uppfödare Kennel Undimoon

Agria Logo SVE RGB

Agria Logo SVE RGB

Agria Logo SVE RGB

Agria Logo SVE RGB

Agria Logo SVE RGB

Agria Logo SVE RGB

Agria Logo SVE RGB